Amnesty-grupper

01.
Kort sagt

Er der en Amnesty-gruppe nær mig?

Her finder du adresser på Amnesty-grupper landet over.

Grupperne er opdelt i regioner. Du kan benytte dig af kontaktoplysningerne, hvis du ønsker at kontakte gruppen.

Kan du ikke finde en Amnesty-gruppe i dit nærområde - eller vil du selv oprette én - så benyt vores tilmeldingsside eller kontakt: aktivservice@amnesty.dk 


02.
Landsdækkende grupper

Landsdækkende tematiske amnestygrupper

Amnestygruppen om Børn - AoB

Peter Als
Peder Skrams Gade 27, 3. th.
9000 Aalborg
23919198
boern@amnesty.dk

Amnestys lægegruppe

Annette Munk Jensen, koordinator
Gammeltorv 8, 5. sal
1457 København K
33456565
amjensen@amnesty.dk                                        

Amnestygruppen mod tortur og dødsstraf

Birgit Ostenfeld
Bagsværdvej 209,1
2880 Bagsværd
40736962
sand.ostenfeld@get2net.dk

Amnestys juristgruppe

Annette Munk Jensen, koordinator
Gammeltorv 8, 5. sal
1457 København K
33456565
amjensen@amnesty.dk  


03.
Kontakt

Region Nordjylland

Amnesty Thy-Mors
Birthe Guld
Meldbjergvej 15
7752 SNEDSTED
97931929
20924635
birthe.guld@skolekom.dk  

Amnesty Vestervig
Bodil Gyldenkerne
Hurupvej 5
7760 Hurup Thy
97941636
29454345
bodilgyldenkerne@gmail.com 

Amnesty International AAU
Vasiliki Pelokalamarou Stavroglou
vastauroglou@live.com

International Group (Aalborg University)
Peter Als
Peder Skrams Gade 27, 3. th.
9000 Aalborg
23919198
alspeter@gmail.com

Amnesty Aalborg
Hans Hüttel
Bondropsgade 12 A
9200 Nørresundby
98194576
31754520
hanshuttel@me.com

Amnestygruppe 165, Aalborg
Anne Lassen Abdul-Hanan
Tornhøjparken 52
9220 AALBORG ØST
98104310
60689249
annelassen@gmail.com

Aalborg Center
-
Aalborg Center
Jernbanegade 23, 1. th.
9000 Aalborg
www.amnesty-aalborg.dk

 


Region Midtjylland

Amnesty Hedensted
Hanne Glerup
Ternebakkevej 125
8700 HORSENS
75640695
27470641
khglerup@gmail.com

Amnesty International Aarhus
Ida Matthiesen
51891078
idamatthiesen@yahoo.dk

Amnesty Horsens
Basel Hamama
Kamtjatka 13, 03, 156
8700 Horsens
50698974
basel.hm@hotmail.com

Amnesty Silkeborg
Thomas Frölich
Lystrupmindevej 29, Vrads
8654 BRYRUP
64632577
anthom95@gmail.com

Amnesty Viborg
Conny Jensen
Nonbo Hede 6, Hald Ege
8800 VIBORG
86638555
nonbohede6@mail.dk

Amnesty Randers
Ole Ankjær Madsen
Gimlesvej 2A
8960 RANDERS SØ
28893625
oleama@hotmail.com

Amnesty Skanderborg
Lis Gregersen
Egholmsvej 29
8660 SKANDERBORG
86521335
gregersenrasmussen@post.tele.dk

Amnesty Vejle
Sadaf Faqiri
60220261
sadaf-faqiri@live.dk


Region Syddanmark

Amnesty Vejen, Brørup og Holsted
Vagn Poulsen
Vejlevej 20A, Gjerndrup
6650 BRØRUP
51342917

Amnesty Aabenraa
Irene Lind (kontaktperson, gruppe nedlagt)
Lindbjergparken 15
6200 Aabenraa
50928022
lindirene@godmail.dk

Amnesty Odense
Linda Jørgensen
Højemarksvej 20,1.th
5200 ODENSE V
66191353
26450106
odense@amnesty.dk

Museumsbarakken i Frøslev
Marian Bille Petersen
Am Autal 5A 
Tyskland
0049-46221895219
billepetersen@yahoo.dk

Amnesty Esbjerg
Mia Thrane
Stengårdsvej 307
6705 Esbjerg Ø
Mobil: 42662810
mia_thrane@hotmail.com

Amnesty Frøslev
Mariann Bille Petersen
Am Autal 5A 
Tyskland
0049-46221895219
billepetersen@yahoo.dk

Amnesty Tønder
Heine Andersen
Birkevænget 2, Abild
6270 Tønder
74722013
30426385
anetteheine@live.dk

Amnesty Ærø
Hanne Gjesing
Bøssehage 2
5970 Ærøskøbing
Mobil: 21456501
hgjesing@gmail.com


Region Sjælland

Amnesty Køge
Søren Jacobsen
Emilievej 12
4600 Køge
56661550
29272350
sorenthomasjakobsen@gmail.com

Amnesty Næstved
Lis Harting
Bolbrovej 31
4700 Næstved
55721556
61715572
amnesty.naestved@stofanet.dk

Amnesty Roskilde
Jes Nysten
Sankt Agnes Vej 2, st. 47
4000 Roskilde
Telefon: 24 65 67 83
E-mail: jes@nysten.dk


Region Hovedstaden

Amnesty International Danmark
Sekretariat
Gammeltorv 8, 5 sal
1457 København K
33456565
amnesty@amnesty.dk

Amnesty Events Copenhagen
Maj Munk Christensen
28701301
Maj.munk.christensen@gmail.com

Amnesty Grønland
Benedikta Naamansen
Akunnerit 10
3905 Nuussuaq
00299542687
299542687
bko@tele.gl

Amnesty Bornholm
Dutten Hansen
Kirkevangen 1
3740 Svaneke
52505330
fam.mtx@privat.dk

Amnesty Hillerød
Maggie Andersen
Hf. Birkevang 157
2700 Brønshøj
29914454
maggielaird@yahoo.com

Amnesty Øresund
Suzanne Schytt
Rosenvænget 22, 1. th.
3000 Helsingør
mobil: 26719548
suzanneschytt@gmail.com

Amnesty Søborg
Hans Erik Andersen
Lauggårds Vænge 26
2860 Søborg
39695763

Amnesty Nørrebro
Line Laudrup
Tirsbækvej 16, 1.
2720 Vanløse
Kontakt via Facebook

29726854

Amnestygruppe 133, Farum
Tina Hüsig
Furesøgårdsvej 34
3520 Farum
44952561
29452813
tina@oneonone.dk

Amnestygruppe 174, Furesø
Anette Ibsen
Kastaniehaven 9
3500 Værløse
44956832
51269942
anette-john@mail.tele.dk

Amnesty Lyngby
Sophia Natasha Bailey
53890914
sophia.e.bailey15@gmail.com

Amnestygruppe 179
Peter Wallengren
Vesterbrogade 38, 4.tv
1620 København V
33228309
Wallengren@mail.tele.dk

Amnesty Valby
Yurdal Cicek
23801978
yurdalcicek@hotmail.com

 


04.
Relateret indhold