MUSTAFA OZER/AFP/Getty Images
Forsvar ytringsfriheden i Tyrkiet
Tyrkiet har nu verdensrekord i fængsling af journalister. En tredjedel af de journalister, mediefolk og redaktører, som er fængslet på verdensplan, sidder i tyrkiske fængsler. Officielt anklaget for terrorisme eller lignende, uofficielt fordi de har givet stemme til oppositionen. Ytringsfriheden er under pres, og den frie journalistik stærkt truet.
Presset på ytringsfriheden i Tyrkiet har været stigende de seneste år. Demonstrationer slås ned med vold, onlineindhold censureres, websider blokeres. Siden juli måneds voldelige kupforsøg har myndighederne drevet heksejagt på uafhængige medier. Mere end 120 journalister og mediefolk er tilbageholdt, og 160 aviser, tv-kanaler, radiostationer og lign. er tvangslukket. En af landets største aviser, Zaman, fik sidste år ny ledelse – udpeget af domstolen.
Journalisterne anklages typisk for terrorisme, propaganda eller forsøg på at vælte styret. Beviserne er gennemgående svage eller ligefrem ikke-eksisterende. Det generelle billede er, at langt de fleste sidder fængslet udelukkende for noget, de har skrevet.
Mød to anholdte journalister