Tak fordi du er medlem!
Amnesty har stået op mod ”Bad Guys” siden 1961, da Peter Benenson grundlagde organisation – og det er blandet andet takket være mennesker som dig.
Lige nu kan du få fingre i vores fine, nye “Figthing bad guys”-mulepose. Det du skal gøre er, at donere minimum 175 kr. ved nedenstående formular. Derefter modtager du muleposen i gave.
Det sker en gang imellem, at vi kan miste håbet. Måske oftere og oftere de seneste år. For de helt grundlæggende rettigheder er under pres med folkemordet i Gaza, LQBTI+ rettigheder, som bliver rullet tilbage i USA, forfølgelse og undertrykkelse af kvinder i Iran og Afghanistan– og autoritære leder, der kaster uskyldige mennesker i fængsel, fordi de går imod regeringen.
Men husk: Historien viser, at det betyder noget, når vi kæmper for friheden og for vores værdier. Det er vigtigt, at vi ikke lader apatien komme for tæt på. Vi kan gøre noget. I dag.
Din støtte betyder, at Amnesty kan udføre sin vigtigste rolle. For når verdens magthavere misbruger deres position, kan vi:
- Efterforske de ulovlige handlinger og afsløre brud på menneskerettigheder
- Informere resten af verden og stoppe overgrebene
- Samle mennesker verden over, så vi sammen kan sige fra overfor krænkelserne

Leveringstid:
Vi gør opmærksom på, at vi kun sender muleposen til adresser i Danmark. Leveringen kan tage op til 7-10 dage.
Afhenter du ikke din mulepose på udleveringsstedet, inden den sendes retur, vil du blive opkrævet et beløb for at få gensendt pakken. Kontakt da Amnesty Danmark på amnesty@amnesty.dk
SÅDAN ARBEJDER AMNESTY INTERNATIONAL

Vi efterforsker og afslører brud på menneskerettighederne.

Vi informerer resten af verden og stopper overgreb.

Vi mobiliserer mennesker verden over til at sige fra overfor de uretfærdige krænkelser via underskriftindsamlinger og kampagner.