SKRIV ET BREV – RED ET LIV
Et medarbejderarrangement med mening
Giv medarbejderne en oplevelse, der gør en forskel.
Saml medarbejderne om noget, der både styrker fællesskabet og gør en konkret forskel for menneskerettighederne. I får en fælles oplevelse med mening – og sammen bliver I en del af verdens største menneskerettighedsevent.
Det får I
- 1,5 – 2 timers faciliteret event hos jer
- Et event, der styrker fællesskab og engagement
- En konkret CSR-aktivitetet med dokumenteret effekt
- En dag, hvor alle kan deltage

Det får I ud af dagen
Et stærkere fællesskab
Når medarbejdere samles om et fælles formål, opstår der nye samtaler, relationer og et stærkere sammenhold.
Værdier omsat til handling
Hvis I arbejder med ESG, CSR eller samfundsansvar, er Skriv for Liv en konkret aktivitet, hvor virksomhedens værdier bliver omsat til handling.
Medarbejdere, der gør en forskel
Alle deltagere går hjem med oplevelsen af aktivt at have bidraget til noget større end dem selv.
Nye perspektiver
Medarbejderne får indsigt i aktuelle menneskerettighedssager og en større forståelse for globale samfundsforhold.
Hvad er Skriv for Liv?
Skriv for Liv for virksomheder er et faciliteret medarbejderevent, hvor jeres medarbejdere skriver breve og støttehilsner til mennesker, hvis rettigheder er truet.
Gennem stærke fortællinger om virkelige mennesker bliver globale menneskerettighedsspørgsmål gjort nærværende og personlige.
I kan blive del af verdens største menneskerettighedsevent, hvor mennesker fra hele verden hvert år skriver breve, appeller og støttehilsner. Brevene skaber håb for de mennesker, der modtager dem, og er med til at lægge pres på myndigheder og beslutningstagere.
Amnesty printer og sender alle brevene i slutningen af december.
Sådan foregår eventet
1. Inspiration
(30-45 min.)
Vi introducerer Amnesty International, menneskerettigheder og de personer, som årets kampagne støtter.
Deltagerne får samtidig indsigt i, hvordan brevskrivning gennem årtier har været med til at skabe konkrete resultater.
2. Fra ord til handling (60-90 min.)
Med udgangspunkt i vores materiale skriver medarbejderne breve og appeller til årets udvalgte sager. Vi guider processen og stiller alt nødvendigt materiale til rådighed, så deltagerne kan fokusere på at formulere deres budskaber og bidrage til den fælles indsats.
3. Afrunding (10-15 min.)
Vi samler op på dagens oplevelse og giver plads til refleksion og dialog. Afslutningsvis deler vi inspiration og konkrete muligheder for, hvordan engagementet kan fortsætte efter eventet.
Hvornår foregår det?
Skriv for Liv afholdes hvert år i november og december, hvor mange virksomheder samler medarbejderne til sociale arrangementer. Eventet er et meningsfuldt alternativ eller supplement til den klassiske juleaktivitet og kan også bruges i forbindelse med FN’s internationale menneskerettighedsdag den 10. december.
Pris
Afhænger af antal deltagere og arrangementets omfang. Kontakt os for at høre nærmere.
Kontakt
Lad os tage en snak om, hvad der passer bedst til jeres virksomhed.
Senior projektleder Carina Winther:
corporate@amnesty.dk
Tlf. +45 25 65 20 64
