Amnestys Mediepris 2026

Så er det tid til at indstille journalistiske projekter til Amnestys Mediepris 2026.

Send din indstilling (max to sider) på mediepris2026@amnesty.dk

Historien skal være udgivet første gang i perioden 1. december 2025 – 13. november 2026. I indstillingen skal du argumentere for, at det journalistiske produkt lever op til bedømmelseskriterierne. Det journalistiske produkt skal med i indstillingen – enten som links eller pdf.

Deadline for at indstille er den 13. november 2026

Bedømmelseskriterier

Relevans

  • Afdækker menneskerettighedsspørgsmål/problematikker. 
  • Introducerer et menneskerettighedsemne til mediets målgruppe, enten for første gang eller på en ny og innovativ måde. 
  • Omfatter cases eller førstehåndsvidneberetninger eller vidneudsagn.

Gennemarbejdet og ansvarligt produceret

  • Er grundigt researchet, og der er sikret sandfærdige oplysninger.
  • Er afbalanceret og fair.
  • Er engagerende fortalt.
  • Viser omsorg og hensyn til dem, der fortæller deres historier.

Rækkevidde og effekt, der kan vises igennem:

  • Antallet af mennesker, som produktet har nået.
  • Publikumsdemografien – især dem, der er mindre tilbøjelige til at være velinformerede om menneskerettigheder.
  • Yderligere mediedækning som følge af produktet.
  • Påviselig ændring – dette kan være en ændring i politik eller lov eller bevis på en positiv indvirkning på livet for dem, hvis historier er blevet fortalt.

Hvem kan modtage Amnestys Mediepris

  • Journalister, der er udkommet i et medie med base i Danmark. Vi har en kategori for landsdækkende medier og en kategori for regionale-, lokale- og niche-medier.
  • Hvis det journalistiske produkt kun er tilgængeligt online, skal det have oprindelse i Danmark og/eller beviseligt være blevet markedsført til og/eller forbrugt af et dansk publikum. 
  • Alle bidrag skal være på dansk (eller undertekster på dansk).

Uafhængigt dommerpanel

Dommerpanelet, som udpeger prismodtagerne, består af erfarne journalister og redaktører. Nogle har siddet i dommerpanelet flere år i træk, og andre er helt nye. Når dette års dommerpanel er blevet sammensat, kommer det til at fremgå her hvem, det er.