Med mere end en fordobling af henrettelser trækker især Iran antallet af henrettelser op på det højeste niveau siden 1981.
Mindst 2.707 mennesker er blevet henrettet på tværs af 17 lande i 2025. Det er en stigning på 78 procent fra året før, og det højeste antal kendte henrettelser i 44 år.
Det viser Amnesty Internationals årlige rapport over henrettelser og dødsstraffe verden over.
Hovedårsagen bag den svimlende stigning skal findes i Iran.
I 2025 henrettede det iranske styre mere end dobbelt så mange mennesker som året før (mindst 2.159 i 2025 mod mindst 972 i 2024). Også i år fortsætter regimet i Iran med at henrette sine egne borgere. Særligt efter demonstrationer i begyndelsen af året og i ly af Israel og USA’s angreb mod præstestyret.
Andre lande, der på uhyggelig hvis trækker antallet af henrettede op, er Saudi-Arabien, hvor mindst 356 mennesker blev henrettet. Yemen står for mindst 51 henrettelser. Og så USA, der med 47 henrettelser næsten fordoblede antallet (fra 25 i 2024).
Rapporten inkluderer ikke de tusindvis af henrettelser, som Amnesty International mener bliver udført årligt i Kina, og som gør Kina til verdens førende bøddel. Det skyldes, at Amnesty International ikke kan få sikker nok data til at kunne sætte et tal på.
Dødsstraf ”for enhver pris”
Som reaktion på det høje antal henrettelser på verdensplan siger Amnesty Internationals generalsekretær, Agnès Callamard:
“Den alarmerende stigning i brugen af dødsstraf skyldes en lille, isoleret gruppe af stater, der er villige til at henrette for enhver pris, på trods af den fortsatte globale tendens mod afskaffelse af netop dødsstraf. Fra Kina, Iran, Nordkorea og Saudi-Arabien til Yemen, Kuwait, Singapore og USA bruger dette skamløse mindretal af lande dødsstraf som våben for at indgyde frygt, knuse uenighed og vise, hvor stor magt statslige institutioner har over udsatte mennesker og marginaliserede samfund.”

Et fåtal af lande henretter
Selvom antallet af henrettelser steg kraftigt, forbliver de lande, der henretter, en isoleret minoritet.
Kina, Iran, Saudi-Arabien, Yemen, USA, Egypten, Somalia, Irak, Nordkorea og Vietnam er de samme 10 lande, der er kendt for at have udført henrettelser hvert år de sidste fem år.
Den alarmerende stigning i brugen af dødsstraf skyldes en lille, isoleret gruppe af stater, der er villige til at henrette for enhver pris
Agnès Callamard, generalsekretær, Amnesty International
”Det er tid til, at de henrettende lande følger resten af verden og lægger denne afskyelige praksis bag sig,” siger Agnès Callamard:
”Dødsstraf gør os ikke mere sikre. Det er snarere en uoprettelig krænkelse af menneskeheden, drevet af frygt, og med en fuldstændig tilsidesættelse af international menneskerettighedslovgivning.”
Trods bump på vejen er vi godt på vej
Da Amnesty International begyndte sit arbejde mod dødsstraf i 1977, havde kun 16 lande afskaffet dødsstraf ved lov.
I dag har 145 lande afskaffet dødsstraf enten i lov eller praksis. Af dem har 113 lande afskaffet det ved lov.
En total afskaffelse af dødsstraf er mulig, hvis vi alle står stærkt mod de få og isolerede henrettende lande
Agnès Callamard, generalsekretær, Amnesty International
Og det går heldigvis stadig fremad. For eksempel i Libanon og Nigeria, hvor blev der i løbet af sidste år blev fremsat lovforslag om at afskaffe dødsstraf, mens Kirgisistans forfatningsdomstol erklærede et forsøg på at genindføre dødsstraffen for forfatningsstridig.
“Mens menneskerettighederne trues verden over, fortsætter millioner af mennesker hvert år med at kæmpe mod dødsstraf. Det er en stærk demonstration af vores fælles medmenneskelighed,” siger Agnès Callamard:
“En total afskaffelse af dødsstraf er mulig, hvis vi alle står stærkt mod de få og isolerede henrettende lande. Vi må lade afskaffelsens flamme brænde klart, indtil verden er helt fri for galgens skygger.”




