Mød vores sekretariat medarbejder menneskerettighedsforkæmpere Kontakt

Vi er dansk afdeling af den global bevægelse Amnesty International. Vi kæmper hver dag for frihed, retfærdighed og værdighed for hvert enkelt menneske.
01.
Medarbejdere
Portræt Lars Normann Jørgensen.JPG

Generalsekretær Lars Normann Jørgensen

Tlf: 33456565 Email: amnesty@amnesty.dk

Trine Christensen.JPG

Vicegeneralsekretær Trine Christensen

Tlf: 33456565 Email: amnesty@amnesty.dk

Økonomichef Poul Danstrup Andersen

Tlf: 33456565 Email: pdandersen@amnesty.dk

Sune.jpg

Kommunikations- og Policychef Sune Buch Segal

Tlf: 28108866 Email: sbsegal@amnesty.dk

Mobiliserings- og Fundraisingchef Henrik Nørgaard Egelind

Tlf: 40744111 Email: hnegelind@amnesty.dk

HR-chef Inger Lise Larsen

Tlf: 33456565 Email: illarsen@amnesty.dk

Sekretariatsleder Anita Andersen

Tlf: 33456565 Email: amnesty@amnesty.dk

60715_156760604341563_7600327_n.jpg

Receptionskoordinator Jenny Thostrup

Tlf: 33456565 Email: jthostrup@amnesty.dk

Dan Hindsgaul.jpg

International rådgiver Dan Hindsgaul

Tlf: 33456565 Email: dhindsgaul@amnesty.dk

Kampagnekoordinator Sara Haugesen

Tlf: 33456565 Email: shaugesen@amnesty.dk

Kampagnekoordinator Ina Holmgaard

Tlf: 33456565 Email: iholmgaard@amnesty.dk

Stinne.jpg

Teamleder - Policy Stinne Lyager Bech

Tlf: 33456565 Email: sbech@amnesty.dk

Politisk rådgiver Joakim Hesse Lunsdtrøm

Tlf: 33456565 Email: jlundstrom@amnesty.dk

Chefkonsulent - Policy Morten Iversen

Tlf: 33456565 Email: miversen@amnesty.dk

CSR Chefkonsulent Sanne Borges

Tlf: 33456565 Email: sborges@amnesty.dk

Pedel Hussein Abdulle Farayare

Tlf: 33456565 Email: hfarayare@amnesty.dk

Manager for undervisning i menneskerettigheder Michel Banz

Tlf: 33456565 Email: mbanz@amnesty.dk

Teamleder - Undervisning Lisa Blinkenberg

Tlf: 33456565 Email: lblinkenberg@amnesty.dk

Cropped_DSC_6267.jpg

Pressemedarbejder Nora Rahbek Kanafani

Tlf: På barsel Email: nk@amnesty.dk

Cropped_DSC_6285.jpg

Pressemedarbejder Bjarke Windahl Pedersen

Tlf: 21624437 Email: bwp@amnesty.dk

Portræt ole_hoff-lund_02.jpg

Redaktør og pressechef Ole Hoff-Lund

Tlf: 26838184 Email: ohl@amnesty.dk

Teamleder Alf Qvistgaard

Tlf: 33456565 Email: aqvistgaard@amnesty.dk

Teamleder - Mobilisering & Fundraising Jesper Ravn

Tlf: 33456565 Email: jravn@amnesty.dk

Niciolai.jpg

Digital Fundraiser Nicolai Skotland Wichmann

Tlf: 33456565 Email: nw@amnesty.dk

katrine3220x220.jpg

Kommunikationsrådgiver Katrine Lauritsen

Tlf: 336456565 Email: klauritsen@amnesty.dk

Stine.jpg

Digital Fundraiser / Lifeline Stine Møller Jørgensen

Tlf: 33456565 Email: smjorgensen@amnesty.dk

Rasmus220x220.jpg

Fundraiser - Ansvarlig for major donors Rasmus Møller Jensen

Tlf: 33456565 Email: rjensen@amnesty.dk

Web og grafisk designer John 'web' Nielsen

Tlf: 33456565 Email: jweb@amnesty.dk

Programleder Face2Face Mirza Bajramovic

Tlf: 33456565 Email: mbajramovic@amnesty.dk

Niels.profil1.jpg

Webmedarbejder Niels Biering Fonsboel

Tlf: 33456565 Email: nfonsboel@amnesty.dk

Pernille.jpg

Youth Koordinator Pernille Bækkel Jensen

Tlf: 33456565 Email: pbjensen@amnesty.dk

International rådgiver Erik Sørensen

Tlf: 33456565 Email: esoerensen@amnesty.dk

cecilie.jpg

Politisk rådgiver Cecilie Gregersen Nielsen

Tlf: 33456565 Email: cgregersennielsen@amnesty.dk

IT-ansvarlig Andresas Thulin

Tlf: 33456565 Email: athulin@amnesty.dk

Økonomimedarbejder Annette Flarup

Tlf: 33456565 Email: aflarup@amnesty.dk

Receptionist Lotte Broberg

Tlf: 33456565 Email: lbroberg@amnesty.dk

Økonomimedarbejder Anna Broager Posche

Tlf: 33456565 Email: abposche@amnesty.dk

CRM driftsansvarlig Dennis Armelung Larsen

Tlf: 33456565 Email: dlarsen@amnesty.dk

CRM systemudvikler Bjarne Reinhold Nielsen

Tlf: 33456565 Email: brnielsen@amnesty.dk