Irans frihedskamp
Irans frihedskamp
De modige demonstranter giver ikke op

Iranere risikerer deres liv for friheden. Med din støtte kan Amnesty fortsætte dokumentationen af krænkelserne mod iranernes frihedsrettigheder. Det er afgørende for, at regimet kan holdes ansvarlige for deres forbrydelser. 

Siden den 28. december 2025 er iranere i tusindvis gået på gaden i protest mod et regime, som til gengæld slår hårdt igen og dræber demonstranterne.

En galopperende inflation og en generel utilfredshed med det iranske præstestyre udløste demonstrationer i Teheran, som siden har spredt sig til resten af landet.

Det iranske regime har stor erfaring med at slå hårdt ned på demonstranter. Myndigheder svarer igen med blandt andet skydevåben, vandkanoner, tåregas og vold for at nedkæmpe protesterne. 

Mange er blevet dræbt, og dødstallet ændrer sig time for time. Siden 8. januar har de iranske myndigheder lukket for internettet i størstedelen af Iran. Derudover er også telefonforbindelser – både mobil og fastnet – lukket ned. 

Denne nedlukning af landet påvirker også mængden af informationer, der kommer ud af Iran, hvorfor det er svært at angive præcist hvor mange dræbte, der er. 

Amnesty International og Human Rights Watch har tidligere dokumenteret, hvordan styret har dræbt demonstranter og tilskuere, herunder børn, i 13 forskellige byer mellem den 31. december 2025 og 3. januar i år.
I alle tilfælde var der ingen umiddelbar trussel mod sikkerhedsstyrkerne, der kunne have berettiget brugen af skydevåben, ifølge Amnestys analyse. 

Vi fortsætter med at dokumentere krænkelserne mod demonstranterne i Iran gennem interviews med øjenvidner, ofre og pårørende, ligesom vores eksperter gennemgår video- og billedmateriale fra Iran.

Derudover er det Amnestys krav, at Danmarks regering, FN’s medlemsstater og EU udsteder utvetydige, offentlige fordømmelser og træffer hurtige, diplomatiske foranstaltninger for at presse de iranske myndigheder til at stoppe volden. 

Vi opfordrer til, at Danmark beder sikkerhedsrådet om, at det iranske styres forbrydelser mod befolkningen indbringes for den internationale straffedomsstol (ICC).