Mød vores sekretariat

Ledelse

Philip Adolph
Chef for administration og økonomi
padolph@amnesty.dk

Se medarbejdere

Henrik Nørgaard Egelind
Chief Operating Officer (COO)
hnegelind@amnesty.dk

Erik Jenrich Sørensen
Direktionsassistent
esoerensen@amnesty.dk

Liv Maria Baastrup Detlif
Chef for aktivisme og kampagne
lmdetlif@amnesty.dk

Download pressebillede her >

Malene Haakansson
Kommunikations- og pressechef
mhaakansson@amnesty.dk

Se medarbejdere

Martin Lemberg-Pedersen
Chef for policy og dokumentation
mlemberg@amnesty.dk

Se medarbejdere

Peter Rasmussen
Chef for privat fundraising
prasmussen@amnesty.dk

Se medarbejdere

Kristina Søs Henriksen
Chef for global funding og partnerskaber
kshenriksen@amnesty.dk

Se medarbejdere


Administration & økonomi

Hardeep Kaur Mann
HR-medarbejder
hkmann@amnesty.dk

Jenny Thostrup
Økonomi-medarbejder
jthostrup@amnesty.dk

Annette Flarup
Økonomi-medarbejder
aflarup@amnesty.dk

Hussein Abdulle Farayare
Pedel
hfarayare@amnesty.dk

Mette Linda Holm Frederiksen
Receptionist
mlfrederiksen@amnesty.dk

Poul Danstrup Andersen
Data Protection Officer
pdandersen@amnesty.dk

Advocacy

Politik & dokumentation

Lisa Blinkenberg
Seniorrådgiver
lblinkenberg@amnesty.dk

Sanne Borges
Seniorrådgiver
sborges@amnesty.dk

Simone Hald
Politisk rådgiver
shald@amnesty.dk

Annette Stubkjær Rimmer
Politisk rådgiver
astubkjaer@amnesty.dk

Elise Margrethe Bangert
Juridisk rådgiver
ebangert@amnesty.dk

Dina Hashem
Politisk rådgiver & researcher
dhashem@amnesty.dk

Olivia Vigh
Studentermedhjælper
ovigh@amnesty.dk

Kommunikation & presse

Nora Kanafani
Redaktør og kommunikationsrådgiver
nkanafani@amnesty.dk

Bjarke Windahl Pedersen
Pressemedarbejder
bwp@amnesty.dk

John Nielsen
jweb@amnesty.dk

Laura Linnea Frederiksen
Webredaktør
laura@amnesty.dk

Marie Lunau
Content Manager
mlunau@amnesty.dk

Amalie Rolst Christensen
Content Manager (på barsel)
archristensen@amnesty.dk

Tobias Malling Richter Hansen
Studentermedhjælper
tmrhansen@amnesty.dk

Anne Witthøfft
Presse- og kommunikationsmedarbejder
annew@amnesty.dk

Aktivisme & kampagne

Pernille Bækkel Jensen (på barsel)
Activism Manager
pbjensen@amnesty.dk

Tine Bonde Rasmussen
Event og projektkoordinator
tbrasmussen@amnesty.dk

Katrine Lauritsen
Kommunikationsrådgiver
klauritsen@amnesty.dk

Roberto Zacharias
Pressemedarbejder
rzacharias@amnesty.dk

Marjun Andersen
Kampagneprojektleder
maja@amnesty.dk

Amalie Brøndum
Activism Manager
abrondum@amnesty.dk

Partnerskab & fundraising

Global Funding & Partnerskaber

Michel Banz
Senior rådgiver, empowerment og undervisning
mbanz@amnesty.dk

Dorte Woll Kofod
Controller
dwkofod@amnesty.dk

Linda Soelberg
Programme Development & Quality Officer
lsoelberg@amnesty.dk

Karen Garly Andersen
Private Foundations, Institutional Donors & Partnerships Fundraiser
kgarly@amnesty.dk

Sofie Christine Rahbek Bang
Studentermedhjælper
scrbang@amnesty.dk

Privat fundraising

Aleksandar Michelsen
Acquisition Manager
abvmichelsen@amnesty.dk

Julie Rosenkvist Krejler
Administrator Door2Door
jrkrejler@amnesty.dk

Natashia Borg Karamainen
Projektleder telemarketing
nkamarainen@amnesty.dk

Lotte Boberg
Koordinator
lboberg@amnesty.dk

Dennis Larsen
CRM driftansvarlig
dlarsen@amnesty.dk

Anne Kristine Erhardsen
CRM Projektleder
stine@amnesty.dk

Danny Berntsen Hyld
Projektleder Door2Door
dhyld@amnesty.dk

Jairo Salazar
Analytiker
jsalazar@amnesty.dk

Regitse Møller Nielsen
Koordinator arv & testamente
rmnielsen@amnesty.dk

Asta Poulsen
Kommunikationsrådgiver
arpoulsen@amnesty.dk

Magnus Kofoed Lassen
Studentermedhjælper
mlassen@amnesty.dk

Josefa Condell Merino
Door2Door Koordinator Århus
jcondell@amnesty.dk

Basma Jawad
Studentermedhjælper
bjawad@amnesty.dk