Mød vores sekretariat

Ledelse

Poul Danstrup Andersen
Chef for Økonomi- og HR
pdandersen@amnesty.dk

Medarbejdere i administration >

Dan Hindsgaul
Chef for Advocacy
dhindsgaul@amnesty.dk

Medarbejdere i advocacy >

Henrik Nørgaard Egelind
Chef for Partnerskab & Fundraising (På barsel)
hnegelind@amnesty.dk

Medarbejdere i partnerskaber & fundraising >

Erik Jenrich Sørensen
Direktionsassistent

esoerensen@amnesty.dk

Malene Haakansson
Teamleder Kommunikation & Presse
mhaakansson@amnesty.dk

Martin Lemberg-Pedersen
Teamleder Politik & Dokumentation
mlemberg@amnesty.dk

Peter Rasmussen
Teamleder for Privat Fundraising
prasmussen@amnesty.dk

Søs Henriksen
Teamleder Global Funding og Partnerskaber
kshenriksen@amnesty.dk

Liv Maria Baastrup Detlif
Teamleder for Aktivisme og Kampagne
lmdetlif@amnesty.dk

Administration

Hardeep Kaur Mann
HR-medarbejder
hkmann@amnesty.dk

Jenny Thostrup
Økonomi-medarbejder
jthostrup@amnesty.dk

Karina Jensen
Økonomi-medarbejder
kjensen@amnesty.dk

Hussein Abdulle Farayare
Pedel
hfarayare@amnesty.dk

Mette Linda Holm Frederiksen
Receptionist
mlfrederiksen@amnesty.dk

Advocacy

Politik & Dokumentation

Lisa Blinkenberg
Seniorrådgiver
lblinkenberg@amnesty.dk

Sanne Borges
Seniorrådgiver
sborges@amnesty.dk

Simone Hald
Politisk rådgiver
shald@amnesty.dk

Annette Stubkjær Rimmer
Politisk rådgiver
astubkjaer@amnesty.dk

Elise Margrethe Bangert
Juridisk rådgiver
ebangert@amnesty.dk

Simone Nørholm
Politisk rådgiver
snorholm@amnesty.dk

Dina Hashem
Politisk rådgiver & Researcher
dhashem@amnesty.dk

Kommunikation & Presse

Nora Kanafani
Redaktør og kommunikationsrådgiver
nkanafani@amnesty.dk

John Nielsen
Visuel identitet & branding
jweb@amnesty.dk

Bjarke Windahl Pedersen
Pressemedarbejder
bwp@amnesty.dk

Roberto Zacharias
Pressemedarbejder
rzacharias@amnesty.dk

Anne Kristine Erhardsen
Webansvarlig
akerhardsen@amnesty.dk

Amalie Rolst Christensen
Content Manager
archristensen@amnesty.dk

Rebecca Grüner Epstein
Kommunikations-konsulent
rgepstein@amnesty.dk

Marie Lunau
SoMe Manager
mlunau@amnesty.dk

Katrine Lauritsen
Kommunikations-rådgiver
klauritsen@amnesty.dk

Dünya Tümtürk
Studentermedhjælp SoMe
dtumturk@amnesty.dk

Clara Seisbye
Studentermedhjælp SoMe
cseisbye@amnesty.dk

Aktivisme & Kampagne

Pernille Bækkel Jensen
Activism Manager
pbjensen@amnesty.dk

Tine Bonde Rasmussen
Event og projektkoordinator
tbrasmussen@amnesty.dk

Alice Al Maleh
Activism Manager
aalmaleh@amnesty.dk

Amalie Brøndum (på barsel)
Activism Manager
abrondum@amnesty.dk

Olivia Vigh
Oplægskoordinator
ovigh@amnesty.dk

Partnerskab & Fundraising

Global Funding & Partnerskaber

Alf Qvistgaard
Senior fundraising rådgiver
aqvistgaard@amnesty.dk

Michel Banz
Senior rådgiver, empowerment og undervisning
mbanz@amnesty.dk

Dorte Woll Kofod
Controller
dwkofod@amnesty.dk

Privat Fundraising

Aleksandar Michelsen
Projektleder telemarketing
abvmichelsen@amnesty.dk

Julie Rosenkvist Krejler
Økonomimedarbejder
jrkrejler@amnesty.dk

Natashia Borg Karamainen
Projektleder telemarketing
nkamarainen@amnesty.dk

Lotte Boberg
Koordinator
lboberg@amnesty.dk

Dennis Larsen
CRM driftansvarlig
dlarsen@amnesty.dk

Victor Holm Simonsen
Projektleder Door2Door
vhsimonsen@amnesty.dk

Danny Berntsen Hyld
Projektleder Door2Door
dhyld@amnesty.dk

Mirza Bajramovic
Direct Marketing Manager
mbajramovic@amnesty.dk

Zina Schjørring
Digital fundraiser
zschjorring@amnesty.dk

Jairo Salazar
Analytiker
jsalazar@amnesty.dk

Amal Hassani
CRM Projektleder
ahassani@amnesty.dk

Regitse Møller Nielsen
Koordinator arv & testamente
rmnielsen@amnesty.dk

Melissa Bager
Projektleder ekstern
mbager@amnesty.dk

Sebastian Ottosen
Studentermedhjælpersottosen@amnesty.dk

Lea Deniz Serefoglu
Supervisor telemarketing
ldserefoglu@amnesty.dk