Mød vores sekretariat

Ledelsen

Generalsekretær 
Vibe Klarup
Email: vklarup@amnesty.dk
Økonomi- og HR-chef
Poul Danstrup Andersen
Email: pdandersen@amnesty.dk
Kommunikations- og policy chef
Dan Hindsgaul
Email: dhindsgaul@amnesty.dk
Mobiliserings- og fundrasingchef
Henrik Nørgaard Egelind
Email: hnegelind@amnesty.dk

Sekretariatet

Senior International rådgiver
Erik Jenrich Sørensen
Email: esoerensen@amnesty.dk
Sekretariatsleder
Anita Andersen
Email: amnesty@amnesty.dk


Sekretariatskoordinator
Lotte Broberg
Email:lbroberg@amnesty.dk
Administrationsmedarbejder og koordinator for Arv og testamente
Regitse Møller Nielsen
Email: rmnielsen@amnesty.dk
Studentermedhjælper i administration
Sebastian Ottosen
Email: sottosen@amnesty.dk
Pedel
Hussein Abdulle Farayare
Email: hfarayare@amnesty.dk

HR og økonomi

HR-medarbejder
Hardeep Kaur Mann
Email: hkmann@amnesty.dk
Økonomimedarbejder
Karina Jensen
Email: kjensen@amnesty.dk
Controller
Dorte Woll Kofod
Email: dwkofod@amnesty.dk
Økonomimedarbejder
Jenny Thostrup
Email: jthostrup@amnesty.dk

Hvervning & CRM

Teamleder fundrasing
Peter Rasmussen
Email: prasmussen@amnesty.dk
Projektleder telemarketing
Aleksandar Michelsen
Email: abvmichelsen@amnesty.dk
Administrator i Telemarketing og Door2Door
Julie Rosenkvist Krejler
Email: jrkrejler@amnesty.dk
Supervisor telemarketing
Lea Deniz Serefoglu
Email: ldserefoglu@amnesty.dk
Koordinator telemarketing
Natashia Borg Karamainen
Email: nkamarainen@amnesty.dk
Projektleder i Door2Door
Danny Berntsen Hyld
Email: dhyld@amnesty.dk
Projektleder i Door2Door
Victor Holm Simonsen
Email: vhsimonsen@amnesty.dk
Senior fundrasing rådgiver
Alf Qvistgaard
Email: aqvistgaard@amnesty.dk
CRM driftsansvarlig
Dennis Larsen
Email: dlarsen@amnesty.dk
Direct Marketing Manager
Mirza Bajramovic
Email: mbajramovic@amnesty.dk
Analytiker
Jairo Salazar
Email: jsalazar@amnesty.dk
CRM projektleder – på barsel
Amal Hassani
Email: ahassani@amnesty.dk
Projektleder ekstern fundraising
Melissa Bager
Email: mbager@amnesty.dk
Senior projektleder – fonde og partnerskaber
Kristina Søs Henriksen
Email: kshenriksen@amnesty.dk
Projektleder
Ulricha Bodenhoff
Email: ubodenhoff@amnesty.dk

Mobilisering & Engagment

Teamkoordinator og kommunikationsrådgiver
Katrine Lauritsen
Email: klauritsen@amnesty.dk
Fundraiser
Rasmus Møller Jensen
Email: rjensen@amnesty.dk
Kommunikationskonsulent
Rebecca Grüner Epstein
Email: rgepstein@amnesty.dk
Content manager
Marie Brink Lunau
Email: mlunau@amnesty.dk
Content manager
Amalie Rolst Christensen
Email: archristensen@amnesty.dk
Digital fundraiser
Zina Kring Schjørring
Email: zschjorring@amnesty.dk
Activism manager
Pernille Bækkel Jensen
Email: pbjensen@amnesty.dk
Activism manager
Erik Sørensen
Email: esoerensen@amnesty.dk
Specialgruppekoordinator
Pernille Jensen
Email: pcjensen@amnesty.dk
Event Koordinator
Tine Rasmussen
Email: tbrasmussen@amnesty.dk
Aktivisme
Amalie Brøndum
Email: abrondum@amnesty.dk
Studentermedhjælp – SoMe
Dünya Tümtürk
Email: dtumturk@amnesty.dk
Studentermedhjælp – SoMe
Clara Seisbye
Email: cseisbye@amnesty.dk

Presse & Opinion

Teamleder & pressechef
Malene Haakansson
Email: mhaakansson@amnesty.dk
Pressemedarbejder
Bjarke Windahl Pedersen
Email: bwp@amnesty.dk
Pressemedarbejder
Nora Kanafani
Email: nkanafani@amnesty.dk
Pressemedarbejder
Roberto Zacharias
Email: rzacharias@amnesty.dk
Visuel Identitet & branding
John Nielsen
Email: jweb@amnesty.dk
Webansvarlig
Anne Kristine Erhardsen
Email: akerhardsen@amnesty.dk

Politik & Samfund

Chef for politik og samfund
Martin Lemberg-Pedersen
Email: mlemberg@amnesty.dk
Seniorrådgiver
Lisa Blinkenberg
Email: lblinkenberg@amnesty.dk
Seniorrådgiver
Sanne Borges
Email: sborges@amnesty.dk
Manager for undervisning
Michel Banz
Email: mbanz@amnesty.dk
Undervisning
Signe Poppenbøll Hansen
Email: sphansen@amnesty.dk
Politisk rådgiver – på barsel
Simone Hald
Email: shald@amnesty.dk
Politisk rådgiver
Annette Stubkjær Rimmer
Email: astubkjaer@amnesty.dk
Projektleder til fondsfinansierede projekter
Mads Gottlieb
Email: mgottlieb@amnesty.dk
Rådgiver
Helle Jacobsen
På orlov til 31. august 2022
Oplægskoordinator
Sif tani Nielsen-Lundberg
Email: slundberg@amnesty.dk
Politisk og juridisk rådgiver
Elise Margrethe Bangert
Email: ebangert@amnesty.dk
Projektleder & Partnerskabsrådgiver
Souad Bourrid
Email: sbourrid@amnesty.dk