Bliv fast støtte
Bliv fast støtte
og få en smuk A2 Palæstina plakat – værdi af 250 kr.
og få en smuk A2 Palæstina plakat – værdi af 250 kr.

Tak fordi du vil være med i med verdens største menneskerettighedsorganisation. Du bliver en del af over 10 millioner støtter verden over.  

Lige nu er vi vidner til en tilbagerulning af menneskerettighederne på globalt plan, hvor flere verdensledere opdyrker had og splittelse, mens de fjerner rettigheder, der skal beskytte os. Menneskerettighederne kan ikke beskytte sig selv, men sammen kan vi kæmpe for dem og vi ved, at vi kan påvirke verden i den rigtige retning.

Bliv fast støtte i dag.  

I Amnesty International arbejder vi for at beskytte og fremme grundlæggende rettigheder for alle. Disse stammer fra FN’s Verdenserklæring om Menneskerettigheder fra 1948 med 30 artikler om universelle rettigheder, såsom ytringsfrihed, retten til liv, uddannelse og et forbud mod tortur.

Vi dokumenterer overgreb på disse rettigheder, baseret på research, fakta og international ret, vi lægger pres på magthavere og mobiliserer mennesker verden over til handling.  

Vores mission er, at menneskerettighederne skal nydes af hver enkelt person i verden, for friheden starter her.  

Alle skal kunne ytre sig frit og trygt, og alle har ret til liv, frihed og sikkerhed for, at ingen udsættes for tortur eller diskrimination. Vi tror på, at alle har ret til retfærdig behandling uanset køn, religion, etnicitet eller politisk overbevisning – det er disse værdier du bakker op om ved at blive en del af Amnesty. 

Plakater for Palæstina

Et af de mange steder, hvor menneskerettighederne i årtier har været og fortsat er under massivt pres, er i det ulovligt besatte Palæstina. 

I Amnesty arbejder vi for palæstinensernes menneskerettigheder og frihed. Med disse plakater, som du får én af ved at blive medlem, kan du være med til at sætte fokus på palæstinensernes ret til frihed og et værdigt og sikkert liv. 

Det gør Amnesty i forhold til Palæstina

  • Vi dokumenterer Israels folkedrab i Gaza, og at Israel udøver apartheid mod palæstinenserne. 
  • Vi bruger dokumentationen til at lægge pres på dem, der har mulighed for at påvirke situationen – herunder den danske regering. 
  • Vi bruger også dokumentationen til at sikre, at de ansvarlige kan retsforfølges. Uden beviser kan ingen stilles til ansvar. 
  • Vi har sagsøgt den danske stat for at få stoppet dansk våbeneksport til Israel. 
  • Vi mobiliserer mennesker over hele verden til at sige fra gennem underskriftsindsamlinger, demonstrationer og anden handling. 

Kvinden bag plakaterne: Annamay Khoury Wulff

Annamay Khoury Wulff er en dansk-libanesisk grafisk designer og illustrator født og opvokset i Beirut. For hende er design et redskab, som kan bruges til at pege mod en mere retfærdig og håbefuld fremtid.

Levering

Vi gør opmærksom på, at vi kun sender plakaten til adresser i Danmark. Plakaten sendes indenfor en uge og det tager DAO ca. 2-4 hverdage at levere.  

PLAKATERNE